еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои градови не се загадени: Штипскиот ветер е „лек“ за скопскиот воздух

Скопје е еден од најзагадените градови во државата, а во негово друштво се и Битола, Тетово, Куманово, Кавадарци, Струмица…

Според информациите од Министерството за животна средина, мерни станици има поставено во Скопје, Битола, Кичево, Тетово, Гостивар, Струмица, Велес, Кочани, Кавадарци, Куманово.

Во скопските населби Лисиче и Гази Баба, Гостивар, Велес 2, иако има мерни станици тие не работат.

Последните мерења покажуваат високо ниво на ПМ-10 честички во Битола, Кичево, Тетово, Струмица, Кавадарци, Куманово. Во Кочани, загадувањето е средно, а во Лазарополе, кое исто така се мери, сите параметри се многу ниски.

Еден од поголемите градови кои не е загаден, и најверојатно поради тоа, не е поставена мерна станица, е Штип.

За него се вели дека климата, односно честиот ветер не дозволува задржување на воздухот, иако најголем дел од домаќинствата се греат на дрва. Штип не е ниту гасифициран, ниту пак има компанија-снабдувач со топлинска енерегија.

Прилеп исто така е еден од градовите чии што граѓани не се пожалиле на загадениот амбиентален воздух.

Разбирливо, туристичките места Берово, Крушево, Охрид исто така имаат квалитетен амбиентален воздух.

И кога ќе се соочите со проблем кој е животозагрозувачки, посакувате да сте жител на некој од градовите кои го немаат тој проблем со загадувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер „гневен“ за загадувањето: „Со влакната во носот против ПМ честички“

Молиме Бога да не се стемни и да дувне ветер: Воздухот во Карпош и вечерва смрди и пече

Претходно гласен, денес молчи: Богоев да одговори што презема како градоначалник за да го намали загадувањето во Општина Карпош

(Фото) МојВоздух со сателитски податоци за загадувањето: Што може да се открие преку нив

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Граѓаните се обидоа да ја тргнат оградата кај Мајчин дом во Аеродром

Никола Осило

Шоферот е во стабилна состојба, најголем дел од загинатите се од Гостивар

Редакција

(Видео) Македонските специјалци со колегите од Албанија и Косово ги покажаа своите вештини

Никола Осило