еМагазин
Image default
Македонија

Кои се членовите на Кoмисијата која одлучуваше за пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски поради сомнение за вмешаност во настаните од 27 април.

За одземање на мандатот гласаа четворица членови на Комисијата, а исто толку беа против.

Кои се членови на Комисијата?

Комисијата има претседател, осум члена и нивни заменици. Претседател е Павле Богоевски.

Негов заменик е Снежана Калеска-Ванчева.

Членови на Комисијата се Мирослав Јовановиќ, Александар Кирацовски, Сашко Костов, Агим Шаќири, Трајко Вељаноски, Јохан Трачуловски, Крсто Мукоски, Борис Змејковски.

Заменици на членовите се: Горан Мисовски, Хари Локвенец, Сашко Атанасов, Мирсада Емини-Асани, Владимир Ѓорчев, Невенка Стаменковска, Никола Поповски, Зоран Ѓорѓиевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За кои пратеници до сега се бараше одземање на пратеничкиот имунитет

„Трајко ја изгуби можноста да биде викан „Трале“ од Мицкоски„: Твитер за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Трајко Вељаноски за сега не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде пратеничкиот имунитет

„Полека, полека, Шутка ко Халкидики станува. Исто друштво, иста забава“: Твитер за приведувањето на Јанакиески, Вељаноски и Ристоски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓаните кои одбиваат решенија за самоизолација и даваат лажни податоци за контактите, ќе одат во државен карантин на своја сметка

Редакција

Милошоски по гласањето во собраниската комисија: Се покажа дека нема двотретинско мнозинство

Редакција

Груевски до утрово не се појавил во затворот „Шутка“

Редакција