еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се најчестите симптоми и хронични заболувања кај заболените со коронавирусот во Македонија

Според последните податоци, објавен вчера, во Македонија има 285 заболени лица со коронавирусот.

“Од пријавените случаи, 23,5% се/биле хоспитализирани во текот на болеста, а останатите случаи биле/се на домашно лекување и во домашна изолација, асимптоматски или со полесна клиничка слика.

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани кашлица (65,3%), температура (64,8%), слабост (34,7%), главоболка (24,9%), треска (22,8%) и болка во грло (19,7%), а 86 лица се/биле без изразени симптоми.

Во однос на коморбидитети, кај 67 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 51 лица имаат кардиоваскуларна болест, 12 лица се со хронична белодробна болест, 11 со дијабет, 4 со хронична бубрежна болест и 8 со други хронични болести“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Раст: 40 случаи од заболените со коронавирусот во Македонија се импортирани од надвор

Голем раст на бројот на здравствени работници заболени со коронавирусот

Сите детали: 17 лица од новозаболените имале контакт со постоечки случаи, а 3 неодамна патувале

Расте бројот на заболени со коронавирусот по скопските општини, како изгледа мапата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Милошоски: Платите на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

Редакција

Силниот земјотрес во Албанија, во Македонија почувствуван со интензитет од пет степени

Редакција

Зголемување: Блокирани сметките на 111.056 граѓани и фирми

Никола Осило