еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се најчестите симптоми на заболените со коронавирусот во Македонија

Според последните податоци бројот на заболени со коронавирусот во Македонија е 148 лица.

“Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани кашлица (68,6%), температура (62,9%), слабост (28,6%), болка во грло (25,7%), главоболка (24,8%) и треска (21,9%), а 43 лица се без изразени симптоми“, стои во анализата на податоците на Институтот за јавно здравје.

Според исходот од заболувањето, кај 145 лица се активни случаи, еден случај е испишан од болница со излечена болест, а регистрирани се 2 смртни случаи

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Графикон) Просечната возраст на заболените со коронавирусот во Македонија е 43,8 години

Како изгледа мапата на заболени со коронавирусот во Македонија по градови

За какви лекови се работи: Пациентите со коронавирус во Македонија ќе се лекуваат со хидроклор и Сумамед

Ќе оди ли и Општина Куманово во карантин?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Никола Осило

Без јавна расправа се „крчка“ нов Закон за данок на моторни возила

Никола Осило

Колкава е платата и кои услови треба да ги исполнувате за да работите како информатичар во Германија

Редакција