еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се новите членови на Одборот на директори на „Фершпед“?

Собранието на акционери на „Фершпед“ АД Скопје на својата седница одржана на ден 17.05.2019 година донесе одлука за членови на Одборот на директори на компанијата да се изберат: Штерјо Наков,  Драган Наков, Иван Петровски, Анета Лазарова и Лидија Трајковиќ, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Мандатот на членовите од став еден (1) на оваа Одлука трае шест години. На неизвршните членови на Одборот на директори од став 1 на оваа Одлука за членство во Одборот на директори им се исплаќа следниот месечен надомест: на претседателот на Одборот на директори во висина од 11 објавени просечно исплатени нето плати по работник во стопанството во Република Северна Македонија. На останатите неизвршни членови нето износ во висина од 20.000 денари“, соопшти компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фершпед“ ќе дели дивиденда во бруто износ од 1.780 денари по акција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата „Спид“ го доби тендерот на општина Струга за привремени вработувања „тежок“ 65.000 евра

Никола Осило

Обвинителството за бегството на Груевски: До овој момент, нема виновни, само некои пропусти на институциите

Редакција

За еден месец издадени одобренија за градење на објекти во вредност од 63 милиони евра

Никола Осило