еМагазин
Image default
Македонија

Кои се новите имиња на МРТВ, МНТ, Македонска филхармонија…

Владата објави листа од 136 институции кои треба да ги сменат имињата согласно Договорот од Преспа.

Оваа се дел од новите имиња на неколку државни институции и медиуми:

-Јавно радиодифузно претпријатие „Македонска Радиотелевизија“ – Скопје во Јавно радиодифузно претпријатие „Национална Радиотелевизија“ – Скопје

-Национална установа „Македонски Народен Театар“ – Скопје во Република Северна Македонија, Национална установа „Македонски Народен Театар“ – Скопје

-Република Македонија, Национална установа „Македонска Филхармонија“ – Скопје во Република Северна Македонија, Национална установа „Национална Филхармонија“ – Скопје

– Република Македонија, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во Република Северна Македонија, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје

– Република Македонија, Национална установа „Музеј на Македонија“ – Скопје во Република Северна Македонија, Национална установа „Музеј на Република Северна Македониј“ – Скопје

– Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Македонска пошта“ во државна сопственост –
Скопје во Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Национална пошта“ во државна сопственост – Скопје

– Акционерско друштво „Македонска информативна агенција„ во државна сопственост – Скопје во Акционерско друштво „Национална информативна агенција“ во државна сопственост – Скопје.

Целата листа ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цела листа: Утврдени нови имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот

Твитер ја „подбра“ Владата за имињата на институциите: „Дали Македонски брод ќе стане Национален брод?“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се преслушуваат 25 снимени разговори на новото рочиште за „Монструм“

Никола Осило

Продолжува судењето за насилството во Собрание: Се очекуваат подолготрајни рочишта

Никола Осило

Се погласни застапниците со бојкот на изборите да се казнат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило