еМагазин
Image default
Бизнис

Кои се топ пет трговски партнери на Македонија?

Во периодот јануари – ноември 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија.

Изразено во евра, вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 5,9 милијарди евра и бележи пораст од 10 % во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 7,6 милијарди евра, што е за 9.4 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 1, 7 милијарди евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР купува спортска опрема за специјалната полиција за 11,6 милиони денари

Никола Осило

Канал 5 го доби тендерот на Државна лотарија за продукција и емитување на „Лото“ вреден 76.500 евра

Никола Осило

Акционерски превирања во Стопанска банка Скопје: Малцински акционери тврдат дека се оштетени

Редакција