еМагазин
Image default
Свет

Кока-Кола го презема Коста, еден од светските брендови за кафе

Компанијата „Кока-Кола“ соопшти дека е постигнат договор за преземање на „Коста Лимитед“, еден од водечките светски трговски центри за кафе.

„Кока-Кола“ ќе ја преземе „Коста“ од Whitebread PLC во трансакција вредна 5,1 милијарди долари, со што ќе ја зајакне позицијата на пазарот за кафе во делови од Европа, Азија и Пацификот, Блискиот Исток и Африка со силна перспектива за натамошно проширување.

Освен брендот „Коста“, компанијата „Кока-Кола“ ќе добие и 4.000 локации за малопродажба.

„Коста“ е водечки бренд за кафе во Велика Британија, а значителен раст бележи во Кина.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Русија почнува судски процедури против „Твитер“ и против „Фејсбук“

Никола Осило

(Видео) Путин ја претстави подморницата што може да предизвика нуклеарно цунами

Никола Осило

(Видео) Русите за Водици се капат во ледена вода

Никола Осило