еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Колемишевски: Своето 17 годишно работно искуство во банки, инвестициски фондови, но и како адвокат ќе го имплементирам во работењето

Прв пат по изборот, заменик-министерот за економија Кирил Колемишевски се огласи не неговиот фејсбук-профил по примање на функцијата.

„Да се биде заменик министер во Владата на мојата татковина, не само што претставува чест и привилегија, туку и голема одговорност.

Своето 17 годишно работно искуство во банки, инвестициски фондови, но и како адвокат со искуство од областа на корпоративното и стопанското право, ќе го имплементирам во реализација на своите заложби за поддршка на малите и средни претпријатија, олеснување на водењето бизнис, активно вклучување на македонската дијаспора во економските текови на државата и најважно од се’, привлекување на странски инвестиции и создавање на услови за нови работни места за сите генерации.

Во фокус на моето работење ќе бидат и младите, за кои ќе се отвораат одлични можности за вработување и кариерен напредок во приватниот сектор, како и поддршка и мотивација за започнување со сопствен бизнис“, напиша Колемишевски на неговиот фејсбук-профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е Кирил Колемишевски, кој е предложен за нов заменик министер за економија

Каков имот пријавил Кирил Колемишевски, кој е предложен за нов заменик-министер за економија

фото: Фејсбук/Колемишевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Идната министерка за финансии, Ангеловска: Ќе вложам максимум во домаќинско раководење со парите на граѓаните

Редакција

(Фото) Холандскиот амбасадор Пломп направи 200 тегли ајвар

Редакција

Од вечерва силен североисточен ветер до 100 километри на час и пад на температурите

Редакција