еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Колкави се хонорарите на пејачите и актерите вклучени во кампањaта за претседателските избори?

Кампањата за претседателските избори е во полн ек, а веќе се објавени и извештаите за трошоците во првиот дел од кампањата.

Во нив меѓу другото може да се види за каква намена се потрошени парите и колкави се трошоците за интелектуални услуги односно хонорарите на пејачите и актерите кои професионално се вклучени во кампањите.

Извештаите за кампањата на Стево Пендаровски покажуваат дека сите трошоци за интелектуални услуги одат преку „Патент Консалтинг“.

Од друга страна, во извештаите на Гордана Силјановска Давкова прецизно се наведени имињата на лицата кои давале интелектуални услуги и нивните хонорари. Според извештаите хонорарите на пејачите и актерите не им се исплатени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само едно лице донирало пари за изборната кампања на Стево Пендаровски

Детален преглед: Кои се 248. лица што донираа 200.000 евра за кампањата на Гордана Силјановска Давкова?

Детален преглед: Кои се најголемите донатори во изборната кампања на Блерим Река?

Македонска работа: Кога партиите се на власт „цветаат“ буџетите за изборни кампањи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„АБ-ауто“ го доби тендерот на Апелацискиот суд Штип за набавка на автомобил вреден 32.000 евра

Никола Осило

Бугарската министерка Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез во ЕУ на Северна Македонија

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ: На пратеници им се нудат и по 2 милиони евра да гласаат „за“

Редакција