еМагазин
Image default
18+

Колку калории се трошат за време на сексот?

Просечно, сексот трае од 15 до 17 минути без предигра. Најмногу калории се согоруваат кога жената е горе (околу 80 калории), а за време на мисионерската поза, жената согорува само 60 калории.

Истражувањето кое е спроведено на Универзитетот Монтреал, укажува на тоа дека во просек, мажот троши 100 калории за време на 30-минутен секс, додека жената троши само 69 и тоа со предигра.

Кога е лето, поради топлото време, во сексот може да се потроши и некоја калорија повеќе.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зошто сексот во зима е добар

Редакција

(Видео) Заводлива и секси: Најжешките филмски еротски сцени на Емили Ратајковски

Никола Осило

(ВИДЕО/+18) Симулација на оргија на модно шоу во Мајами

Редакција