еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку компании има вицепремиерот Кочо Анѓушев?

По повлекувањето на некои компании во целосна или делумна сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев од апликациите за Фондот за иновации и државните субвенции за економски раст интересно е да се види колку и кои компании се дел од неговата групација „Феро Инвест“.

Од 2000 до 2002 година Анѓушев ја извршува функцијата помошен генерален директор за производство и управување во Електростопанство на Македонија (ЕСМ), а во 2003 година ја основа и станува главен извршен директор на групацијата „Феро Инвест“ ДОО, вo чиј состав се фирми кои доминатно се занимаваат со инженерство, индустрија и енергетика.

„Феро Инвест“ денес брои приближно 600 вработени и годишен обрт од околу 200 милиони евра.

Групацијата е составена од следните компании: „Брако“, „Аквават“, „Мали хидроелектрани“ „МХЕ Езеро“, „МХЕ Летнички извори“ „МХЕ Горно белички извори“, „Хидро Осогово“, „Energy maintenance solutions“, и „МХЕ Тополки“.

Како што е познато, Анѓушев пред неколку месеци ја продаде неговата компанија ЕДС на грчкото електростопанство.

„Брако“, која се најде во интересот на јавноста е лидер во производството на метални и челични жични и други производи кои се неопходни за индустријата, потрошувачката, медицината итн.

„Аквават“ е водечко македонско биро за дизајнирање и проектирање, специјализирано за изведување на мали хидроелектрани.

МХЕ секторот вклучува 19 мали хидроелектрани, а ЕМС е компанија специјализирана за одржување на мали хидроелектрани.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Кобни„ Фејсбук статуси: Груевски го „зафркна“ и Мијалков

Редакција

Колкави се хонорарите на пејачите и актерите вклучени во кампањaта за претседателските избори?

Никола Осило

Заев најави смена на министри

Редакција