еМагазин
Image default
Бизнис

„Шкода“, “фолксваген“, „мерцедес“ и „форд“ омилени брендови: Колку возила поседуваат министерствата

Министерствата имаат 2.215 возила вредни 27,2 милиони евра, покажува базата на податоци на Центарот за граѓански комуникации.

Убедливо најмногу возила поседува МВР – 1.559, односно 70 проценти од возилата на министерствата. Следни се оддбрана со 142 возила и земјоделство со 108 возила.

И централната и локалната власт најмногу возат „шкоди“, „фолксваген“ и „форд“.

Сепак, сите пет најскапи возила се „мерцедеси“ купени од министерствата за внатрешни работи (572.780 евра), за надворешни работи (81.301 евра) и за финансии (76.768 евра), како и општините Свети Николе (77.839 евра) и Кавадарци (70.075 евра).

Просечна цена на купените патнички возила е 16.690 евра кај Владата. Просечна старост на возилата е 12,5 години. Најмлад возен парк имаат министерствата за локална самоуправа и за животна средина, во просек по 8,5 години, додека најстари возила имаат министерствата за правда и за информатичко општество, просечно по 16 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кое од министерствата потрошило најмногу пари за автомобили, „мерцедес“ не купило само МВР

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството вработува 8 лица, плата до 31.323 денари

Никола Осило

Народната банка распродава автомобили: По багателни цени се нудат Ауди А6, Форд Мондео, Цитроен Ц4…

Никола Осило

Управниот суд распиша тендер за набавка на лимузина од 1,6 милиони денари

Никола Осило