еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Комерцијална банка, Алкалоид и Макпетрол го „билдаат“ прометот на Македонската берза

Со вкупен промет од 853 милиони денари, акциите на Комерцијална банка се убедливо на врвот на листата компании рангирани според остварениот промет на Македонската берза заклучно со октомври годинава.

Во овој период просечната цена на акциите на банката оствариле годишен пораст од 10,88 отсто.


На второто место на оваа листа се акциите на Алкалоид со вкупен промет од јануари до октомври во висина од 747 милиони денари. Според податоците на берзата, во овој период просечната цена на акциите на Алкалоид се зголемила за 35,17 отсто.

На третото место се акциите на Макпетрол со промет од 578 милиони денари во десетте месеци од годинава. Просечната цена на акциите на компанијата во овој период се зголемила за дури 51,59 отсто.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Државата се подготвува за историски настан: Централната миса на папата Франциск во Скопје, ќе се одржи на плоштадот

Редакција

„Струмичко поле“ ја зголеми добивката

Никола Осило

Поразителни податоци за вакцинацијата: Во Скопје невакцинирани 15 илјади деца на возраст до 14 години

Редакција