еМагазин
Image default
Бизнис

Комерцијална банка го одложува Собранието на акционери додека не заврши вонредната состојба

Комерцијална банка АД Скопје преку Македонската берза ги известува своите акционери дека врз основа на Уредба со законска сила за примена на Законот за трговските друштва за време на вонредна состојба донесена од страна на Владата одржувањето на Собранието на Банката, закажано за 02.04.2020 година, се одложува за време на траењето на вонредната состојба.

„Исто така, известуваме дека врз основа на препораките на Комисијата за хартии од вредност на РСМ за учество и гласање на Собранието по пат на писмена кореспонденција, заклучно со 27.03.2020 година, 52,92% од акционерите гласале за предложените одлуки од Дневниот ред на Собранието. По завршување на вонредната состојба Комерцијална банка АД Скопје ќе објави нов датум на одржување односно продолжување на закажаното Годишно собрание“, соопшти банката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комерцијална банка однапред плати аконтации за данок на добивка за 2020 година во износ од 120 милиони денари

„Адора Инженеринг“ купи 10.592 акции од „Комерцијална банка“

Граѓаните „чуваат“ 1,2 милијарди евра во Комерцијална банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: Акции со најголем пораст и пад на вредноста на Македонската берза во октомври

Редакција

„Пелистерка“ оствари добивка од 8,9 милиони денари за девет месеци

Редакција

Оставка поднесе и Ангеле Сотировски, директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, кадар на Социјалистичката партија

Редакција