еМагазин
Image default
Локално

Кривична пријава против цариник од Охрид: Пропуштал прехранбена стока на дебарчанец без давачки

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Г.М.(51) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информира МВР.

Тој, како царински службеник на граничниот премин „Блато“, на македонско-албанската граница, пропуштил разновидна прехранбена стока без декларација, сопственост на В.И. од Дебар и овозможил стоката да ја премине царинската линија со избегнување на царинска контрола и без наплата на увозни давачки.

Со тоа, му овозможил на В.И. да се стекне со противправна имотна корист во износ од околу 468.000 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Хоспитализирани уште две деца со мали сипаници: Моментално болни 20 деца и двајца возрасни

Редакција

Клиника за детски болести: Детето е вратено и е во добра состојба

Редакција

Намалена видливост од 50 до 100 метри на патот Страцин – Крива Паланка

Редакција