еМагазин
Image default
Локално

Кривична пријава за лихвар од Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против З.А.(53) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, информира МВР.

Во март 2017 година пријавениот му дал 38.000 денари на И.А., кои требало да ги врати за 30 дена, како и дополнителни 10.000 денари за услугата.

Во мај 2018 година И.А. му вратил 40.000 денари на пријавениот и го известил дека останатите 8.000 денари ќе му ги врати за околу 10 дена. Притоа, пријавениот му рекол дека за секој нареден ден доцнење долгот ќе му се зголемува за дополнителни 2.000 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кои се промените при паркирање во Дебар Маало, Буњаковец и Капиштец

Редакција

Кривични пријави за двајца поранешни функционери од Агенцијата за управување со одземен имот

Никола Осило

(Фото) Кој сака да предизвика етничка и верска нетрпеливост со поставување на спомен плоча на кулата на Титов Врв?

Редакција