еМагазин
Image default
Локално

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Василево

СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.С. (51) од село Едрениково, општина Василево и Л.Н. (45) од село Василево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информира МВР.

Во периодот од 27.02.2014 до октомври 2017 година пријавениот, како градоначалник на Општина Василево, спротивно на Законот за изменување и дополнување на законот за јавните претпријатија, донел пет решенија за именување на второпријавениот за вршител на должноста директор на ЈПКД „Турија“ – Василево, и покрај тоа што не ги исполнувал предвидените квалификации за потребниот степен на образование за наведеното работно место.

На 21.11.2016 година второпријавениот, како вршител на должноста директор на ЈПКД „Турија“ – Василево, спротивно на Законот за административните службеници, изготвил и потпишал решение за распоредување на јавен службеник на раководно работно место во наведеното јавно претпријатие, кој исполнувал предвидените квалификации за потребниот степен на образование за наведеното работно место.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Алпинистичкo-спасувачка показна вежба на Водно: Како се спасуваат заглавени патници во кабини на жичарници

Редакција

(Видео) Полицијата пронајде дрога кај наставник од Делчево

Редакција

Кривична пријава за повикување на насилство преку Фејсбук

Никола Осило