еМагазин
Image default
Локално

Кривична пријава за повикување на насилство преку Фејсбук

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против В.Ч. (51) за објавена содржина на социјалната мрежа Фејсбук со која повикува на насилство односно сторено кривично дело по член 144 ст.4 Загрозување на сигурност и по чл.394-г „Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ од КЗ на РСМ.

„В.Ч. на 31.07.2019 беше повикан во ПС Чаир и од него е одземен мобилен телефон, информира МВР.  Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и понатаму ќе продолжи со активностите со цел санкционирање на ваквите случаи.

Ги повикуваме сите граѓани кои се изложени на вакви закани или сведочат вакви закани, истите да ги пријават во најблиската полициска станица или на адресата: [email protected]“, соопшти МВР.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скопјанец повреден од куршум при кражба во дуќан кај Бит Пазар

Никола Осило

Српски државјанин тешко повреден, со „Нисан“ излетал од патот Гостивар – Маврово

Редакција

Филм во Берово: Дрвокрадци со камион им бегале на полицајци и физички ги нападнале

Никола Осило