еМагазин
Image default
Македонија

Кривичниот совет ги потврди притворите за Камчев и Панделески

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ги одби жалбите на адвокатите на петмината притворени во случајот „Империја” што го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Во притвор остануваат Орце Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Тодор Мирчевски и Зорица Арсовска.

Според судот, на јавна седница Кривичниот совет ценејќи ги фактите и доказите во предлогот од СЈО за притвор и во изјавените жалби од адвокатите, донел решение за одбивање на жалбите и потврда на решенијата за притвор донесени од судијата на претходна постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Случај „Империја“ на СЈО: Замрзнат имотот на Орка холдинг и Ексико

Во „Империја“ “испрани“ најмалку 10,9 милиони, македонскиот буџет оштетен за 6,2 милиони евра

„Империја“ е нова истрага на СЈО: Вклучени семејството Камчеви, Мијалков и сопственикот на „Пелистерка“ Панделески

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Анкета на Телма: Никола Димитров и Стево Пендаровски со најголем рејтинг за претседателските избори

Никола Осило

ДИК: На медиумите за изборите исплатени 3,7 милиони евра

Никола Осило

Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, седницата може да се одржи на 29 јули

Редакција