еМагазин
Image default
Македонија

Кривичниот суд ја потврди информацијата за замрзнатиот имот на ВМРО-ДПМНЕ

Кривичниот суд ја потврди информацијата за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заради зголемен интерес на медиумите, како суд ја потврдуваме информацијата дека судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, го уважи предлогот на обвинителството и изрече привремена мерка за обезбедување на недвижен имот на политичка партија опфатена во предлогот.

Со оглед да за истражните односно предистражните постапки е надлежно обвинителството, а во која фаза е конкретната постапка, за повеќе информации ве молиме да се обратите до надлежното обвинителство“, велат од судот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По барање на СЈО, замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рашковски најави правна разврска за набавката на радарскиот систем, нема да поднесе оставка

Редакција

Катица Јанева остана без адвокат, Павлески нема да ја застапува

Редакција

ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“

Редакција