еМагазин
Image default
Македонија

Куновска: На правосилно осудените да им се укине обезбедувањето, што важи за бивши функционери

Јавноста на социјалните мрежи реагира, на тоа што од една страна пратеникот Никола Груевски не можеше да се пронајде за да му се врачи судското решение, а од друга страна тој има обезбедување кое законски му следува, и кое е со него, а му го обезбедува државата.

Но обезбедувањето нема право да го апси, бидејќи не постои судски налог за негово приведување, бидејќи судот не проценил дека тој не е достапен на органите на прогонот.

„Не знам кој член од кој закон треба да се промени, но веројатно е логично на правосилно осудени функционери да им се укинат бенефициите и обезбедувањето што важат за бивши функционери. Веројатно нема со обезбедување да одат на издржување на казната“, напиша на Твитер поранешната пратеничка и член на СДСМ, Софија Куновска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што го чека Груевски во затвор: Туширање еднаш неделно, наутро треба да си го мести креветот, да прави генералка на собата во сабота

Груевски и во затвор ќе зема пратеничка плата и ќе му тече работниот стаж

Истекуваат последните 24-часа: Груевски ако не се појави утре во суд, ќе треба да биде приведен

Фото: Фејсбук/Куновска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Унгарската полиција ја прекина истрагата за Груевски, во земјата влегол легално

Редакција

Захариева: Бугарија нема да поставува нови услови за старт на преговорите со ЕУ, но да се решат историските спорови

Редакција

Се замори главниот сведок: Прекинато судењето за „Монструм“

Никола Осило