еМагазин
Image default
Македонија

(ВИДЕО) Курц пречекан со погрешно знаме, македонската Влада се извини за пропустот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска пред Владата беше пречекан со погрешно знаме.

Пропустот го забележаа австриските новинари, кои посочија дека поставеното знаме е латвиско.

Владата на Република Македонија упати извинување до Република Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст.

„Пропустот е направен од страна на службите за протокол на Владата на Република Македонија и на Министерството за надворешни работи, а до него дошло поради големата сличност во димензиите и колоритот на знамињата на Австрија и Латвија“, велат од Владата.

Фото/видео: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителство побарало од надлежните органи од САД, да го спречат објавувањето на „бомбите“ од „Ел Чека“

Редакција

Милошоски тврди дека Заев во Давос не се сретнал со Порошенко

Редакција

Шестмесечен затвор за возач во општина Шуто Оризари за примање поткуп

Редакција