еМагазин
Image default
Македонија

Лавров: Нема докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“

Не се доставени никакви докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на 55. Минхенска конференција за безбедност.

– Бевме обвинети дека се мешаме во проблемот со промената на името на Македонија, но не ни доставија никакви докази, нагласи Лавров.

Шефот на руската дипломатија истакна дека односите меѓу Русија и Западот ги имале сите шанси за успех, „но изборот бил направен во корист на натоцентризмот“.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Единствена закана за Македонија е косовската армија обучена од НАТО

Русија: Пристапувањето на Македонија во НАТО никому нема да донесе добро

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Филипче: Во четврток одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Редакција

Двајца лекари од гостиварската болница позитивни на корона вирусот

Редакција

Увид во Избирачкиот список од 26 февруари, кампањата стартува на 23 март

Редакција