еМагазин
Image default
Македонија

Лекарски преглед на Димитар Димовски го одлужи судењето за „Топлик“

Денешното рочиште за случајот „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) беше одложено поради лекарски преглед на обвинетиот Димитар Димовски, кој заедно со првообвинетиот во случајот, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески е во притвор во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари.

Димовски утринава се пожалил на дијареа и побарал лекарски преглед во затворот, поради што двајцата задоцниле на закажаното рочиште.

Рочиштето е одложено за 6 септември.

Според обвинението на СЈО, Јанакиески, како раководно лице во Министерството за транспорт и врски, спротивно на Законот за јавни набавки составил Комисија за јавни наддавања на која и наложил да избере понудувач за купување и располагање со државно земјиште за изградба на елитниот комплекс „Сончев град“ во Сопиште, иако фирмата не ги исполнувала условите за тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Здравствената состојба на Јанакиески се влошува, тој се жали дека „ова не е живот“

Миле Јанакиески заврши во болница со болки во бубрезите, па повторно вратен во затворот во Шуто Оризари

„Март: Пошто го губиме статусот на УНЕСКО, притвор за Миле Јанакиески„: Твитер реакции

Фото: Фејсбук/Јанакиески

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Проширена истрагата против едно лице за учество во паравоени формации на ИСИС

Редакција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата „За подобра Македонија“ нема да гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Редакција

Одложено судењето за 27 април, се чека одговор од Апелација за одбиените жалби за амнестија

Редакција