еМагазин
Image default
Македонија

Левица побара од Државната изборна комисија да набави повисоки паравани за гласање

Политичката партија Левица поднесе официјален предлог до Државната изборна комисија за набавка на нови, повисоки паравани за гласање кои ќе го гарантираат тајното избирачко право на граѓаните.

„Со досегашните гласачки паравани, кај нас, е овозможено визуелно да се следи погледот на очите и движењето на рацете на гласачот (!?), што е недозволиво и претставува директна повреда на тајноста на гласањето, затоа што присутните во просторијата, во зависност од редните броеви на кандидатите испишани на гласачкото ливче (горе или долу), многу лесно можат да претпостават или погодат за кого гласал конкретниот гласач кој со пенкало го заокружува редниот број – а кој, подоцна, знаејќи го нивото на општа партизираност во државава, може да има негативни реперкусии во својот приватен или професионален живот“, соопшти партијата на својот Фејсбук-профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Државната изборна комисија вработува 29 лица, плата до 37.630 денари

Фото: Фејсбук/Левица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Средба Пендаровски – Ахмети: Сите политички фактори да се насочат кон помирување за стретешките цели

Никола Осило

Четири нови случаи заразени од корона вирусот во Прилеп, еден во Крушево

Редакција

Заев по средбата на бугарскиот врв за македонското прашање: Политичарите треба да им ја остават работата на експертите

Никола Осило