еМагазин
Image default
Македонија

Лица кои учествувале на литијата во Струга имале белодробен наод кој одговара на Ковид-19

Новите заболени потекнуваат од непочитување на мерките, изјави вечерва министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на телевизија „24“.

„Многумина стануваат свесни откако ќе заболи некој од семејството. Мора да се носат маски и да се почитува дистанца. Мерките даваат ефект кога се почитуваат и кога институциите детектираат неправилности и мора да ги санкционираат. Сведоци сме дека има групирање и неносење на маски и тука институциите мора да  реагираат,“ рече Филипче.

Тој додаде дека кластерите се познати и генерално тоа се заразени од групни собирања и дека има луѓе кои во Струга одат на преглед со белодробен наоди. Потенцираше дека секој град каде не се почитуваат мерки, може да стане жариште.

„Од оддлението во Струга не известуваат дека има лица кои доаѓаат со белодробен наод кој одговара на Ковид – 19 и тоа се луѓе кои присуствувале на литијата. Ќе видиме дали е така. На таков настан каде не се одржува физичко растојание, не се носат маски може да се очекува дека вирусот се шири,“ додаде Филипче.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче: Границите ќе се отворат кон средината на јуни

Владата одлучи: Полицискиот час ќе почне во 11 часот во недела и ќе заврши во вторник во 5 наутро

Фото: Данче Секулоска/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рускоска вели дека здравствената состојба на Боки 13 е во ред

Редакција

„Ле Монд“: Проширувањето на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е блокирано од Франција, Германија и Холандија

Редакција

Прва седница: Кои се новите членови на Советот за безбедност

Редакција