еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Лидерите во предвремена кампања: Заев на шах во Тетово, Мицкоски на слава во Љубанци

Иако има уште неколку месеци до изборите на 12 април, годинава и се уште е рано да се води изборна кампања, лидерите на најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ веќе „на големо“ работат на терен и секојдневно се меѓу партиското членство и воопшто меѓу граѓаните обидувајќи се уште сега да ги придобијат симпатиите и нивните гласови.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вчера беше во посета на Тетово, каде се сретна со тамошните пензионери, па дури најде време и да изигра партија шах.

„Пензиите ги покачуваме од 700 до 900 денари. Владата предводена од СДСМ две и пол години вложува во подобри услови за повозрасните – оние кои го граделе нашето општество“, напиша Заев на својот Фејсбук профил по средбата.

Истовремено, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски беше во селото Љубанци, каде што присуствуваше на одбележувањето на Св.Атанасиј и седна на софра со тамошните жители.

„Во патриотско Љубанци на Св. Атанасиј, со честити луѓе и добри домаќини. Добар разговор, за секојдневието, тешкиот живот, но и работите кои мора да се променат. За заедничката иднина и обновата за која ќе се избориме“, напиша Мицкоски на својот Фејсбук-профил.

Инаку, според Изборниот законик, за изборна кампања се смета јавно собирање и други јавни настани организирани од страна на организаторот на кампањата, јавно истакнување на плакати, видеопрезентации на јавни места, изборно медиумско и интернет претставување, дистрибуирање на печатени материјали и јавно претставување на потврдените кандидати од надлежните изборни органи и нивните програми.

Изборната кампања започнува 20 дена пред денот на изборите и во првиот и вториот круг на гласање не смее да трае 24 часа пред денот на изборите и на денот на изборите.

Со оглед на тоа што двајцата лидери постојано објавуваат видеа и фотографии на Интернет од ваквите средби и собири станува јасно дека тие веќе се влезени во кампања многу порано отколку што е предвидено во законот.

Фото:Фејсбук/Заев/Мицкоски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „експлодира“ за Северна Македонија: „Леле кој че се објаснува в лето на одмор во Грција од кај сум“

Редакција

Камбовски: Предложените измени не се спротивни на основните начела на Уставот

Редакција

Владата вработува 15 лица, плата до 25.023 денари

Никола Осило