еМагазин
Image default
Македонија

Лилјана Поповска се повлече: Маја Морачанин е новиот лидер на ДОМ

Пратеничката на ДОМ, Маја Морачанин е новиот претседател на ДОМ.

Таа беше избрана едногласно на Четвртиот конгрес на партијата, на кој присустуваа 300 делегати, а таа доаѓа на местото на Лилјана Поповска.

На Конгресот беше избран и новиот состав на Централен и Надзорен одбор на ДОМ.

Беа избрани и четири потпретседатели на ДОМ, Мирослав Богдановски, Бети Дејанова, Христа Најданов и Ана Петровска. За секретар на ДОМ е избран Љупчо Јаневски.

На конгресот присуствуваа претставници на Владата, пратеници, претставници од политичките партии од Македонија (СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ЛДП, Демократски сојуз, Обединети за Македонија, ВМРО-НП, ПЦЕР, ПОЕН, Демократски сојуз на Власите, Демократски сили на Ромите, Партија на пензионерите, ПЕП 21), од зелените партии од Грција, Бугарија и Србија, претставници од невладиниот сектор и од дипломатскиот кор…

Фото: Фејсбук/Морачанин

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Груевски ќе биде вратен исто како Санадер

Никола Осило

Заев откако ќе ја слушнал новата „бомба“ за Рашковски ќе одлучел дали ќе бара оставка од него

Редакција

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест за Ковид-19

Редакција