еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

Лизгање на земјиште предизвика несреќа: Двајца браќа загинаа во Чаир

Двајца работници на возраст од 26 и 28 години загинаа утрово во несреќата во скопски Чаир.

-На 01.06.2019 околу 11 часот пријавено е дека на улицата Кемал Сејфула, спроти Поликлиника „Чаир“, при вршење ископ на земјиште со багер за водоводна мрежа, дошло до лизгање на земјиште и притоа во каналот од лизгањето затрупани се три лица кои работеле на ископот.

Две од затрупаните лица (26 и 28 години) починале на лице место, додека третото лице (54 години) со возило на Итна медицинска помош е пренесено во ГОБ “Наум Охридски“ за укажување лекарска помош.

На местото на настанот испратени се екипи од ИМП и екипа од БППЗ. Смртта на починатите ја констатирале лекари од ИМП. Известени ЈО и трудов инспектор – велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за несреќата во Чаир: И таткото на загинатите браќа бил на местото каде се вршел ископот

Општина Чаир: Нема дозвола за ископ на земјиште на местото каде што загинаа двајца работници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Новогодишна распродажба на автомобили во НБРМ: „Ауди“ за 5.669 евра, „Цитроен Ц4“ за 2.014 евра

Никола Осило

Бројот на вакцинирани се зголемува: Вакцинирани вкупно 1.018 деца

Редакција

Тешко повреден велосипедист во „сообраќајка“ со две товарни возила во Струмица

Никола Осило