еМагазин
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт.

Само во јуни годинава, пак, 45.818 македонски државјани биле во Бугарија од кои 37.807 во туристичка посета, 2.851 биле службено, а 5.160 поради други цели.

Македонија во јуни ја посетиле 49.179 бугарски граѓани, од кои 22.276 поради туризам, 12.254 службено, а 14,199 од други причини.

Фото: ЈСП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Шефот на грчката дипломатија и неговиот заменик во посета на Македонија

Редакција

Ципрас за МИА: Вратоврската од Заев ми е во биро, за да ме потсетува на историскиот момент

Редакција

Ќе се отвора граничен премин Маркова нога со Грција

Редакција