еМагазин
Image default
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт.

Само во јуни годинава, пак, 45.818 македонски државјани биле во Бугарија од кои 37.807 во туристичка посета, 2.851 биле службено, а 5.160 поради други цели.

Македонија во јуни ја посетиле 49.179 бугарски граѓани, од кои 22.276 поради туризам, 12.254 службено, а 14,199 од други причини.

Фото: ЈСП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Три бугарски телевизии добија дозвола да се емитуваат во Македонија

Редакција

(Фото) Заев и Рама на ифтарска вечера кај босанскиот премиер Звиздиќ

Редакција

Благодарност од Грчкиот секретаријат за цивилна заштита до земјите за помошта, меѓу нив и Македонија

Редакција