еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонците „удрија“ на купување автомобили: Се помалку граѓани се возат со автобус и воз

Учеството на одделните видови на патничкиот копнен сообраќај, во изминатиот период не се менува значително. Патничките автомобили и натаму се најдоминантното превозно средство во патничкиот копнен сообраќа, со изминати 79.3 % во вкупните патнички километри, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

„Зголемената побарувачка за автомобили директно влијае врз структурата на патничкиот копнен сообраќај, негативно се одразува врз животната средина и здравјето, особено што со голем број возила се превезуваат мал број патници.

Наспроти доминацијата на автомобилскиот превоз, превозот на патници со автобуси бележи опаѓање за 1.9 %, а со железница преполовен (0.5 %)“, велат од ДЗС.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Шилегов: Кој е овде луд со случајот со „Дрисла“?

Редакција

(Фото) Во скопската општина Гази Баба запленети еден тон отпадни гуми

Редакција

Шест електромобили наменети за одржување на поголемите градски паркови

Редакција