еМагазин
Image default
ДОБРОСОСЕДСТВО

Зголемен бројот на ноќевања на Македонци во Солун

За 3,01% се зголемил бројот на ноќевања во Солун на посетителите од Република Северна Македонија во првата половина од годинава во споредба со лани, според податоците од Сојузот на хотелиери од Солун.

Нашата земја се наоѓа меѓу првите 20 држави со најголем број ноќевања, во 2019 од 16-та падна на 17-та позиција, но сепак бројот е зголемен, од 8.404 ноќевања лани на 8.657 оваа година во првите шест месеци, јави дописничката на МИА од Атина.

Туристите од кај нас претставуваат 0,79% од вкупниот број ноќевања во Солун, а земјава се најде и на 22-то место на листата со 25 држави со најголемо зголемување во споредба со лани.

Во однос на вкупниот број, во првите шест месеци од годинава, се регистрира намалување за 16.486 од 1.115. 581 лани за истиот период, сега бројот на ноќевања изнесува 1.099.095.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граничните и царинските контроли со Србија ќе се поминуваат со едно застанување

Редакција

Заев ќе учествува на годишната средба на ЕБОР во Сараево со останатите лидери од Западен Балкан

Редакција

Граничниот премин „Маркова нога“ ќе биде отворен до 2023 година

Редакција