еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија гласа за промена на името и членство во НАТО и ЕУ

Денеска во Македонија се одржува референдум на којшто граѓаните треба да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“ со заокружување „за“ или „против“.

Право на глас имаат 1 милион 806 илјади и 336 гласачи запишани во Избирачкиот список.

Се гласа на 3.748 избирачки места кои ќе бидат отворени од 7 до 19 часот.

По затворањето на гласањето во 19 часот, ДИК првичните резултати од референдумот добиени по електронски пат ги објавува сукцесивно, а резултатите врз основа на податоците од записниците и целокупниот гласачки материјал од ОИК во рок од 24 часа по нивниот прием.

Референдумот ќе го набљудуваат рекорден број домашни и странски набљудувачи: акредитирани се 11.907 домашни набљудувачи и 493 странски набљудувачи. Меѓународните организации акредитирале и 194 преведувачи.

Покрај домашни, референдумот ќе го следат и странски новинари. ДИК акредитирала 83 новинари од 32 медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Референдум за името: Кој се може да гласа?

Референдум за името: Како се бројат гласовите

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Коронавирусот го одложи судењето за „Рекет“, Јанева побара да седи дома оти била во ризична група

Редакција

Ново рочиште за насилството во Собрание: Ќе има ли амнестија?

Никола Осило

Државниот долг расте од 2009 наваму

Никола Осило