еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

Македонска работа: Украдени камери за следење на рисот во НП Маврово

Непознати сторители украле две видео камери со кои се следи движењето на животните и рисот во националниот парк „Маврово”.

Според СВР Тетово кражбата вчера ја пријавил член на ренџерската служба.

Според пријавата во периодот од 29 март до 28 мај годинава засега непознати сторители одзеле две видео камери, кои биле поставени во атарот на село Требиште, во месноста „Солиште“.

Одземените камери, сопственост на НП „Маврово“, се користеле во рамките на проектот „Заштита на балканскиот рис“

МИА/Фото: НП „Маврово“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пари за предвремени избори со ребалансот на Буџетот не се предвидени, кој ќе добие најмногу средства

Редакција

Жена од штипското село Шашаврлија касната од змија

Редакција

„Македонски Телеком“ ги „шие“ останатите оператори според бројот на претплатници на интернет

Никола Осило