еМагазин
Image default
Бизнис

Македонски Телеком ќе дели дивиденда

Една од точките на престојното Собрание на акционери на Македонски Телеком е и исплата на дивиденда, стои во предлог одлуките објавени преку Македонската берза.

Според предлог-одлуката за исплата на дивиденда за 2018 година е предвидена сума во вкупен бруто износ од 1.596.062.214 денари, која претставува нето добивка остварена по финансиските извештаи на Друштвото за 2018 година.

Бруто износот на дивиденда по акција е 18,504017261 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Алкалоид“ планира значајно да го зголеми извозот во Русија и Евроазиската унија

Редакција

„Охридски комуналец“ ги поништи трите договори со фирмата на советникот на ДУИ, Усеини

Редакција

Топ 5 акции со најголем пад на Македонската берза лани

Редакција