еМагазин
Image default
Бизнис

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на мобилните оператори на пазарот на мобилна телефонија по број на активни претплатници.

Заклучно со 30.09.2018 година „Оне.ВИП“ учествува со 48,92%, „Македонски Телеком“ учествува со 48,87%, додека „Лајкамобајл“ кој започна да ги нуди своите услуги на пазарот за мобилна телефонија почнувајќи од третиот квартал од 2016 година има пазарен удел од 2,21% во вкупниот број на активни претплатници кои во последните три месеци предизвикале на некој начин електронски комуникациски настан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Македонски телеком“ бележи раст, а „Оне.Вип“ пад во уделот на пазарот на мобилна телефонија

„Македонски телеком“ има поголем удел од „Оне.Вип“ во приходите од мобилна телефонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Триста-груп“ го доби тендерот за одржување на зелените површини во Владата и резиденцијалните објекти вреден 783.000 евра

Никола Осило

Тендер тежок 250.000 евра: „Македонски шуми“ купува теренски возила

Никола Осило

„Макпрогрес“ на FMCG самитот во Скопје

Никола Осило