еМагазин
Image default
Бизнис

Македонски Телеком има поголем удел од А1 во приходите од мобилна телефонија

Агенцијата за електронски комуникации го објави годишниот извештај за развојот на пазарот на електронски комуникации во кој меѓу другото се објавени податоците за пазарниот удел на мобилните оператори во приходите остварени од обезбедување на мобилни комуникациски услуги на малопродажниот пазар за 2018 година.

„Како што може да се забележи од графиконот најголем пазарниот удел има
Македонски Телеком со 52,13% додека А1 (оне.ВИП Оператор) има пазарен удел од 47,31%, Лајкамобајл има пазарен удел од 0,56% додека Роби има незначителен удел“, се вели во извештајот.

Пазарните удели се пресметани за вкупниот приход кој претставува сума од приходи од: услуга за започнување на повик, од месечна претплата, од пренос на податоци, од терминална опрема,од СМС, од ММС, од роаминг (сообраќај, СМС и дата) и останати приходи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

А1 каска зад Македонски Телеком на пазарот на фиксна телефонија

А1 и Македонски Телеком во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

„Македонски Телеком“ ги „шие“ останатите оператори според бројот на претплатници на интернет

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МЖ Инфраструктура со објаснување зошто се нашла на Листата на должници на УЈП

Редакција

„Вабтек МЗТ“ во загуба од 6 милиони денари

Никола Осило

Недостигот од квалификувана работна сила најголема мака на преработувачите

Никола Осило