еМагазин
Image default
Бизнис

„Македонски телеком“ има поголем удел од „Оне.Вип“ во приходите од мобилна телефонија

Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на мобилните оператори во приходите остварени од обезбедување на мобилни комуникациски услуги на малопродажниот пазар за третиот квартал од 2018 година.

Најголем пазарен удел има „Македонски Телеком“ со 52,25% додека „Оне.ВИП“  има пазарен удел од 47,03%, „Лајкамобајл“ има незначителен удел од 0,72%.

Пазарните удели се пресметани за вкупниот приход кој претставува сума од приходи од: услуга за започнување на повик, од месечна претплата, од пренос на податоци, од терминална опрема, од СМС, од ММС, од роаминг (сообраќај, СМС и дата) и останати приходи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Македонски телеком“ бележи раст, а „Оне.Вип“ пад во уделот на пазарот на мобилна телефонија

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Алкалоид“ го зголеми извозот во В.Британија за 380%, во Грузија за 105%, во Унгарија за 63%…

Никола Осило

ЕДС го доби тендерот на општина Кавадарци за набавка на струја вреден 295.000 евра

Никола Осило

Звучни имиња на најновата листа должници на УЈП: Компании и фудбалски клубови должат милиони

Никола Осило