еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ оствари добивка од 23,2 милиони евра за девет месеци

Нето добивката на „Македонски Телеком“ за првите девет месеци од 2019 година е зголемена за 9,6% (без ефектот од МСФИ 16) во споредба со истиот период од претходната година, додека нето добивката (вклучувајќи го ефектот од МСФИ 16) е зголемена за 9,3% и изнесува 1.432.509.000 денари или околу 23,2 милиони евра, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Оттаму доаваат дека имплементацијата на МСФИ 16 има негативен нето ефект на нето добивката во износ од 3.542.000 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски Телеком ја зголемува добивката и бележи раст на корисничката база во третиот квартал на 2019

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски осомничена за „Рекет“

Редакција

„Жито Лукс“ оствари добивка од 16 милиони денари за девет месеци

Никола Осило

Столтенберг не успеа да го разубеди Мицкоски за договорот со Грција, ќе успеат ли Курц и Меркел

Редакција