еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Македонскиот народ“ да се замени со „граѓани“: Што ќе бара Села од Заев

Подршка за финалното гласање за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, премиерот Зоран Заев, деновиве треба да бара и од лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села.

И Алијансата на Албанците, како и Беса на Касами со предлог уставни амандмани бара промена на македонскиот Устав.

Од Алијансата меѓудругото бараат албанскиот јазик и неговото писмо да се употребуваат на целата територија на државата, а зборовите „македонскиот народ“ да се заменат со „граѓани“, за да се истакнел мултиетничкиот карактер на државата.

По излегувањето на Алијансата на Албанците од Владата, Села, но и поранешниот министер за здравство, Арбен Таравари, кој сега е градоначалник на Гостивар, многу често го критикуваат лично Заев, но и работата на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да се тргне „македонско“ од државјанството: Што бара Касами од Заев

Предлог-амандманите поминаа на Комисија, Села и Беса бараа да се тргне „македонско“ од државјанството

Поднесени 7 амандмани на уставните измени – од независната пратеничка група, Алијансата на Албанците, Беса и Мухамед Зекири

Фото: Фејсбук/Села

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Амбасада на Русија: За какво мешање зборува Саливан кога се знае дека на 19 октомври Бејли беше во Собранието

Редакција

За ВМРО-ДПМНЕ резултатот од референдумот е фалисификат, ќе поднесе кривични против 200 лица

Редакција

(Фото) Шекеринска, Милошоски, Жерновски и Мицкоски „се помирија“ за вкусна италијанска храна

Никола Осило