еМагазин
Image default
Македонија

Макфакс: Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од Министерството за култура

На шест пријавени фирми на скандалозниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2019 година, во делот за музичко-сценска дејност една како по правило е од Тетово, објави Макфакс.

“Само фирмите од Тетово, кои претежно аплицирале за организации на концерти и фестивали на годинешниот конкурс, за кој премиерот Зоран Заев рече дека ќе биде поништен, имаат добиено конкурси од над 8 милиони денари или 133 илјади евра.

Со тоа фирмите од Скопје и Тетово се на врвот на листата по добиени најмногу проекти од годинешниот конкурс за проекти од национален интерес во културата“, пишува Макфакс.

„Макфакс“ при проверката на компаниите што аплицирале и добиле пари за проекти пронашол и други недоследности. Повеќето од фирмите, претежно оние од Тетово што добиле парични средства, се формирани неколку дена или неколку месеци пред отворањето на конкурсот.

Целата сторија ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот човек на Скопски џез фестивал, Белопета го демантира Заев

(ВИДЕО) Заев најави дека дел од конкурсот на Министерството за култура ќе биде поништен

Се јави министерот Адеми: Не сум вршел притисок при изборот на проекти од Годишната програма на Министерството за култура

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Нова тепачка меѓу ученички, соучениците навиваат и снимаат со мобилни

Редакција

Охрид има рок до февруари да се справи со дивоградбите, ако не УНЕСКО ќе го стави на листата на загрозени подрачја

Редакција

Хан: Имам сознанија за закани кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се за уставни измени

Никола Осило