еМагазин
Image default
Бизнис

„Макотекс“ оствари добивка од 12,1 милиони денари

„Макотекс“ АД Скопје за периодот јануари – декември 2018 година оствари загуба во износ од 12.197.000 денари искажана во неревидираниот биланс на успех на компанијата објавен преку Македонската берза.

„Остварените вкупни приходи за период јануари – декември 2018 година изнесуваат 19.190.000 денари и во споредба со остварените вкупни приходи за истиот период 2017 година се незначително намалени.

Оперативните приходи изнесуваат 19.040.000 денари и бележат пораст од 5% во однос на оперативните приходи за истиот период 2017 година. Истите учествуваат со 99 % во вкупните приходи“, соопшти компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Конти хидропласт“ го доби тендерот на „Струмица-гас“ за изградба на секундарна гасоводна мрежа вреден 48.000 евра

Никола Осило

Арсовска: Буџетот е наменет за плати, не и да го помогне стопанството

Редакција

Детален преглед: УЈП распродава запленети телевизори за да наплати данок

Никола Осило