еМагазин
Image default
Свет

Макрон: Дел од нас изгоре со Нотр-Дам

Францускиот претседател Емануел Макрон на неговиот фејсбук-профил напиша дека со горењето на Нотр-Дам, изгорел и дел од нив.

„Нотр-Дам е во пламен. Нашите мисли се упатени кон сите Католици и францускиот народ. Како и сите мои сограѓани, гледам дека вечерва гори и дел од нас“, напиша Макрон.

Пожарникарите успеаа да ја спасат главната камена структура на 850 години старата готска градба.

Од пламените јазици кои вчера ја зафатија катедралата се спасени и двете кули, но не и шилестата готска кула и покривот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Гори симболот на Париз, катедралата Нотр-Дам

(ВИДЕО) Катедралата Нотр-Дам е спасена, пожарот не бил подметнат

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Џулијан Асанж осуден на една година затвор

Никола Осило

Токио – најбезбеден град во светот, Амстердам – во Европа

Редакција

(Видео) Апокалиптични сцени од пожарот во Калифорнија: Досега загинаа 76 лица

Никола Осило