еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Макстил“: Непроценливи штети од прекинот на железничкиот сообраќај поради оштетувањето на дел од пругата

Поради оштетување на на дел од пругата прекината е железничката комуникација помеѓу Скопје и пристаништето во Солун, при што се создаде исклучително сериозен проблем во снабдувањето со основната металуршка суровина – старо железо, како и во делот на отпремата на топловаланите лимови од складот на „Макстил“ до Солунското пристаниште, од каде што се врши испораката до купувачите, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Последиците од овој прекин можат да бидат непроценливи, бидејќи се доведува во прашање континуитетот на производните активности, како и почитувањето на роковите за испорака“, соопшти компанијата.

Фото: Министерство за транспорт и врски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Железницата се распаѓа, а Владата ќе ги „чести“ студентите и пензионерите бесплатно патување со воз

Се распаѓа железницата: Во прекин сообраќајот Велес-Гевгелија, попуштил мост

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Иванов со семејството на литургија во Соборниот храм: Да го сакаме, почитуваме и чуваме тоа што го имаме

Редакција

Министерството за правда вработува девет лица, плата до 28.302 денари

Никола Осило

Првата пушка против фашистите пукнала пред 11 октомври

Редакција