еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Малата Теодора родена со тежина од само 800 грама успешно закрепна и си замина дома

Предвременото породување станува се почеста појава во нашата земја, но за разлика од порано кога ризикот за ваквите бебиња беше огромен, сега со професионалниот капацитет и грижата во Zan Mitrev Clinic ваквите случаи имаат многу поголеми шанси успешно да ги пребродат почетоците.

Пример за тоа е малата Теодора која деновиве замина дома со нејзините родители. Таа е предвреме родена, во 25 тата гестациска недела од бременоста и тогаш тежела само 800 грама.

По два месеци поминати на Клиниката за Гинекологија и акушерство Теодора е префрлена на Одделот за интензивна нега во Zan Mitrev Clinic.

Тешка одвај еден килограм, во незавидна состојба, со инфекција и на машина за дишење, Теодора го започна својот престој на овој одделот во Клиниката.

Полека следуваше подобрување на состојбата.

Таа постепено почна да се храни и да напредува и по еден месец здрава и тешка 1.700 грама заминува дома со родителите.

Пред неа е долг пат на растење, ама овој мал борец успеа за три месеци ја добие најтешката битка. И посакуваме среќно детство.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „збесна“ за Пендаровски, Силјановска и Река: „Дали знаевте дека има дебата на МРТ и зошто не“

Никола Осило

(Аудио) Нова „бомба“ за Заев: Колку вредат албанските гласови?

Редакција

(Видео) Додека се чека новиот претседател: Како Глигоров, Трајковски, Црвенковски и Иванов ги бранеа Македонците

Никола Осило