еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Мали инциденти на протестот во Солун против Договорот од Преспа

Мали инциденти се случија за време на протестот што е во тек во центарот на Солун против Договорот од Преспа.

Според локалните медиуми, мала група маскирани лица ја нападнала полицијата со камења и предмети, на што специјалните полициски сили одговорија со шок бомби и солзавец, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките новинари коментираат дека демонстрантите не се воопшто пријателски кон новинарските екипи, а на неколку пати се обиделе да нападнат претставници на медиумите.

И покрај инцидентите и солзавецот, насобраните граѓани остануваат на протестот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Со солзавец почна протестот во Солун против Договорот од Преспа

МИА/Фото/видео: www.thestival.gr

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Опозицијата во грчкиот Парламент ги бара на увид македонскиот Устав и оставката на Коѕијас

Редакција

Прв смртен случај од корона вирусот во Грција

Редакција

(ВИДЕО) Антифашистички ученички протест во Атина: „Грција, Турција, Македонија – непријателот е во банките и во министерствата“

Редакција