еМагазин
Image default
Македонија

Манчевски за непотизмот во државните институции: Каде да одат членовите на СДСМ, треба ја напуштат државата?

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој е баџанак на претседателот на Собранието, Талат Џафери, е голем проблем, требало да се реагира додека траел изборот, како што се реагираше и за многу други кандидати.

-Оваа мешана комисија ги оценила овие кандидати за најдобри. Следниот период на функционирање на оваа комисија, особено вопредизборен период ќе покаже колку е искрена намерата на било кој да се бори против корупцијата – рече Манчевски.

Тој додаде дека му пречи што долго време Законот за спречување на корупцијата бил блокиран од страна на опозицијата во Собранието.

На прашање за вработувањето во администрацијата на блиски владини функционери, Манчевски одговори дека Антикорупциската комисија е институцијата која треба да провери дали во новите вработувања има и непотизам и судир на интереси.

Тој рече дека 10 години сите членови на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата со тоа што им било забрането да се вработуваат во јавен и приватен сектор.

-Денеска е чудно што било кој симпатизер на оваа власт се вработува и во јавни институции. Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата… Сега има Антикорупциска комисија и сето она за што се смета дека е проблематично треба да се поднесе претставка и да се одлучува по неа, рече Манчевски.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер бара да се прогласи епидемија на непотизам: „Добро утро ВладаМК, чиј син, сват, ќерка, жена ќе вработите денес?“

„Поради дефицит на кадри баџанакот на Талат го ставиле за член на Антикорупциска“ : Твитер се „вжешти“

Аџанак баџанак: Килав старт на Антикорупциската комисија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев вели дека нема да има смена на Лика, но лично е незадоволен што не доаѓа постојано на работа

Редакција

Нови рочишта за „Тврдина 2“, „Титаник 2“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција

Убава вест: Уште 6 пациенти излекувани од коронавирусот, вкупно 1.235

Редакција