еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Маригона Марку назначена за вршител на должноста македонски амбасадор во Вашингтон

Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи.

– По завршувањето на мандатот на претходниот амбасадор во ДКП-то во Вашингтон, како и во други ДКП-а, каде што не е назначен амбасадор – по автоматизам, дипломатот со највисоко звање станува вршител на работите (Chargé d’affaires), наведуваат од Министерството за надворешни работи.

Фото: Марку/Твитер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер: Дождот не спаси, но од загадувањето не се гледаше влезот во НАТО и ЕУ

Никола Осило

(Фото-галерија) Вонземско доживување: Како се славеше Велигден во Бигорскиот манастир

Никола Осило

Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд: Нови рочишта за „Траекторија“ и „Титаник 3“

Редакција