еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Марко е херој. Марко е голем херој!“: Твитер се разнежни за малиот Пејчиновски

Поради силните болки во ногата, малиот Марко Пејчиновски по изминати 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и минати 11 километри и 840 метри, синоќа го прекина маратонот кај Градиште.

Целта на Марко беше да се обиде да го преплива таканаречениот триаголник Охрид – Св. Наум – Струга – Охрид, а маратонот го посвети на лицата со ретки болести.

Марко има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети, но тоа не го спречи минатата година да го преплива Охридското Езеро од Св. Наум до Охрид и да стана најмладиот пливач во историјата кој успеал да направи таков подвиг.

Неговиот најнов подвиг предизвика лавина од позитивни реакции на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не била само болката во ногата: Херојот Марко еден час пливал во место поради бранови и струења

(ВИДЕО) Силните болки во ногата го натераа малиот Марко да го прекине маратонот

Македонија е со него: Малиот Марко Пејчиновски го стартува 64-километарски маратон за лицата со ретки болести

(ВИДЕО) Малиот Марко Пејчиновски на Голема Богородица ќе плива маратон од 64 км за лицата со ретки болести

Фото: Тим на Пејчиновски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нов Зеланд прогласи крај на епидемијата на корона вирусот, ја укинува физичката дистанца

Редакција

Заев најави смени, кои министри може да останат без фотељји?

Редакција

За плати, надоместоци, награди на менаџментот на Оилко, лани исплатени 4,3 милиони денари

Редакција